مجموعه همایشهای بین المللی جمهوری اسلامی ایران (سالن اجلاس سران) دی ماه ۱۳۷۶به مناسبت کنفرانس سران کشورهای اسلامی در دامنه زیبای حاشیه رشته کوه البرز افتتاح گردید،
این سالن به سیستم های گوناگون کنفرانس مجهز گشته و هم اکنون جهت برگزاری برنامه های داخلی و بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.
این بنا در ضلع شمالی نمایشگاه بین‌المللی تهران، واقع در اتوبان چمران، با زیر بنایی حدود ۲۴۵۰۰ متر مربع، در محوطه‌ای با مساحت حدود ۱۰۰۰۰۰ مترمربع احداث گردید. گنبد بنا مخروطی و با اسکلت فلزی است و سقف آن پانل ساندویچی و ارتفاع آن از کف ۳۶ متر می باشد.
علاوه بر تالار اصلی و مجهز آن، قسمت‌های دیگر عبارتند از: دو تالار چند منظوره به مساحت ۳۰۰ متر مربع، نمازخانه و وضوخانه به مساحت ۱۰۰ متر مربع، دو سرسرای مجلل با مساحت ۲۳۰۰ متر مربع، دو تالار ویژه استراحت و انتظار رؤسای کشورها به مساحت ۴۰۰ متر مربع، چهار تالار کنفرانس به مساحت ۳۰۰ متر مربع با پرده‌های نمایش گسترده (ویدئووال‌)، صفحه بام که جزئی از فضای مجموعه‌است و از شمال به کوه‌های البرز مشرف است، فضاهای اداره به مساحت ۱۸۵۰ متر مربع که در چهار گوشه بام واقع شده‌اند.
طراحی داخلی آن شامل گچ‌بری، گچ کاری، رف، طاقچه‌های زیبا و ساده و الهام گرفته از معماری سنتی دیرینه ایران است که با صنایع دستی تزیین شده است.
ویژگی‌ها:
سالن همایش‌ها با تجهیزات صوتی و تأسیساتی خود در ردیف بهترین سالن‌های نشست‌های بین‌المللی است و شامل:
  • شبکه آب بهداشتی با دستگاه پکیچ افزایش فشار سیستم و لوله‌کشی پلی پروپیلن،
  • شبکه مستقل آبیاری محوطه به شکل حلقوی با دستگاه پکیچ افزایش فشار سیستم، سیستم اعلام حریق هوشمند از نوع اعلام محل حریق به صورت صوت،
  • سیستم روشنایی هوشمند،
  • سیستم جامع مخابراتی برای برقراری ارتباط و ارسال و دریافت ماهواره‌ای صوت و تصویر، سیستم کنفرانس و ترجمه هم زمان از نوع با سیم و مادون قرمز تا هشت زبان در تالار اصلی و شش زبان در تالار کنفرانس است.
. مهمانان جهت ورود از یکی از دو راهروی جناح شرقی و غربی ساختمان وارد مرکز کنفرانس می شوند.
درب های سالن شرقی مستقیماٌ به صحن اصلی سالن اجتماعات منتهی می گردد، در حالیکه راهروی غربی به سالن‌های اجتماعات طبقه بالا و صحن طبقه دوم سالن اصلی هدایت می‌گردد.
سالن اصلی دارای ۱۸۰۰ جایگاه و پهنائی بیش از ۵۴ متر است.
این سالن همچنین توسط هشت اتاق گردهمایی و دو اتاق بزرگ احاطه شده است، دو سالن چند منظوره، نمازخانه و وضوخانه، دو سالن استراحت و چهار سالن کنفرانس کوچک قسمت هایی از مرکز کنفرانس را تشکیل می دهد.
مشخصات سالن‌های مجموعه ظرفیت در سالن اصلی: ۱۸۰۰ نفر ظرفیت در دو سالن کنفرانس ۳۰۰ متر مربعی: ۵۰۰ نفر ظرفیت در دو سالن U شکل ۳۰۰ متر مربعی: ۳۶۰ نفر
امکانات سالن اصل سیستم ترجمه همزمان محل اسکان نمایندگان سیستم ترجمه شفاهی انتخاب کانال زبان بلندگو های گروهی سیستم دوربین سرعت بالا سه دوربین بزرگ
مشخصات سالن های فرعی دو سالن کنفرانس ۳۰۰ متر مربعی، توانائی برگزاری جلسات کوچک و هم زمان را با ظرفیت ۵۰۰ نفر با ترکیب سیستم ترجمه همزمان یا میکروفن‌های بی سیم دارا می باشد.
تعداد صندلی
۱۴۰۰
فضای نمایشگاهی
۱۸۰۰
پارکینگ
دارد
وای فای
دارد
سرویس بهداشتی
دارد
سالن vip
دارد
سالن جانبی
دارد
سالن کارگاهی
دارد
کلاس آموزشی
دارد