مشهورترین سالن های اجرا در شهر تهران که در آن برنامه اجرا می شود.
سالن
ظرفیت
مرکز همایش های برج میلاد
۱۶۰۰ نفر
میلاد نمایشگاه
۲۱۰۰ نفر
تالار وحدت
۷۴۰ نفر
تالار رودکی
۲۰۰ نفر
اریکه ایرانیان
۱۴۵۰ نفر
تالار وزارت کشور
۵۰۰۰ نفر
فرهنگسرای نیاوران
۲۶۲ نفر
تالار ایوان شمس یا تالار حرکت (سالن اصلی)
۴۰۰ نفر
در حال حاضر بیشترین اجراهای زنده موسیقی در “سالن میلاد نمایشگاه” برگزار می شوند که چند دلیل عمده دارد: ۱-ظرفیت مناسب ۲-دارا بودن سیستم صوتی (تا حدی) مناسب ۳-داشتن پارکینگ ۴-شیک بودن و …

بررسی این دو مسئله هم مهم به نظر می رسد:
  • در حال حاضر “تالار وزارت کشور” که بزرگترین سالن اجرا می باشد به دلیل نداشتن پارکینگ، برگزاری اجرا موسیقی و البته هر نوع مراسمی را با مشکل روبرو کرده است.
  • اکثر سالن های اجرا، به تازگی سیستم های صوتی مناسب در آن ها نصب شده که هنوز هم به نظر می رسد کاملاً مناسب نیستند.
اگر فرض را بر این بگذاریم که بهترین اجراهای موسیقی در شهر تهران برگزار می شوند که ۱۰۰% هم همین طور است با چنین وضعیتی روبرو هستیم:
شخصی به هر تعدادی که بخواهد بلیط تهیه می کند، به کنسرت می آید، اجرای موسیقی را نهایتاً با یک سری افکت نوری و بخار و آتشبازی می بیند.
اکنون به بررسی سالن های کشور انگلستان با موقعیت سالن می پردازیم که با شکوه ترین کنسرت ها در آن ها برگزار می شود. البته تعدادی از این سالن ها چند منظوره(موسیقی،ورزشی) و تعدادی هم تک منظوره(موسیقی) هستند.
سالن کنسرت Manchester Arena با ظرفیت ۲۱٫۰۰۰ نفر
 سالن کنسرت O2 Arena با ظرفیت ۲۰٫۰۰۰ نفر
سالن کنسرت Hydro Arena با ظرفیت ۱۳٫۰۰۰ نفر
   سالن کنسرت Genting Arena با ظرفیت ۱۵٫۶۸۳ نفر
 
در این سالن ها بزرگترین اجراهای موسیقی و البته با شکوه ترین آن ها برگزار می شود که قیمت بلیط های آن هم خیلی خیلی گران هستند!
یا سالن های دیگر کشورها:
کشور
شهر
سالن
ظرفیت
دانمارک
Copenhagen
Forum Copenhagen
ایستاده:۱۰٫۰۰۰ نفر | نشسته:۸٫۵۰۰ نفر
آلمان
Berlin
Mercedes Benz Arena
۱۷٫۰۰۰ نفر
آلمان
Hamburg
Barclaycard Arena
۱۶٫۰۰۰ نفر
آلمان
Cologne
Lanxess Arena
۱۹٫۵۰۰ نفر
پرتغال
Lisbon
MEO Arena
۲۰٫۰۰۰ نفر
ایتالیا
Verona
Arena Verona
۱۵٫۰۰۰ نفر
هلند
Amsterdam
Ziggo Dome
۱۷٫۰۰۰ نفر
فرانسه
Paris
L’accor Hotels Arena Popb
۲۰٫۳۰۰ نفر
نکته قابل توجه در بلیط فروشی در کشورهای اروپایی این است که فروش بلیط به تعداد محدود انجام می شود (بازار سیاهی در کار نیست!).نکته مهم دیگر در این سالن های چندهزاری نفری، کیفیت صدا در آن است که بهترین صدا در این سالن ها به گوش می رسد.

در هنگام ورود به چنین سالن هایی، تمامی بلیط ها به هنگام ورود بررسی شده و نام درج شده روی بلیط باید همسان با کارت شناسایی شخص و همچنین نام درج شده روی کارت اعتباری باشد که بلیط با آن خریداری شده است. برای این منظور از سیستم Credit Card Entry در زمان ورود استفاده خواهد شد.

یعنی اگر شخصی ۴ بلیط خریداری کرده، سه همراه او باید حتما همزمان با او وارد  محل برگزاری کنسرت شوند تا بلیط ها اعتبارشان را از دست ندهند. تمامی مشخصات اصلی خریداران بلیط ها (نام درج شده روی کارت اعتباری، آدرس ای-میل، شماره تلفن و …) مورد بررسی و مقایسه قرار خواهد گرفت و اگر مشخص شود شخصی با استفاده از چند کارت اعتباری بیشتر از ۴ بلیط خریداری کرده، تمامی بلیط های خریداری شده او کنسل شده و پول پرداختی او به حسابش عودت داده می شود.

اگر بهترین خواننده ایران که هر کسی می تواند باشد، بخواهد کنسرت های چندهزار نفری برگزار کند، مجبور است در یکی از سالن های ورزشی اقدام به این کار کند که با آن سالن ها نامبرده قابل مقایسه نخواهد بود.

 

تهیه و تنظیم گزارش: فرشاد ماهرانی

منبع:  پارس نوا